Als programmaleider van Onderwijsregio VOTA, herkent Femke Gerritsen zich goed in de rol van ‘organisator’ onder de lerarenopleiders. ‘Een belangrijk deel van mijn werk bestaat uit het verbinden van organisaties, mensen en professionaliseringsactiviteiten rondom het opleiden en ontwikkelen van (aanstaande) leraren. Tegelijkertijd vind ik het belangrijk om niet alleen op programma- en organisatieniveau met dit thema bezig te zijn. Ik ben daarom zelf actief binnen ons regionale BRLO-team, als voorzitter en trajectbegeleider. Juist die combinatie helpt mij om dicht bij het primaire proces én in verbinding met onze partners te blijven.’
Wat heeft het registratietraject jou persoonlijk gebracht?
‘Het registratietraject heeft mij vooral geholpen om bewuster te kijken naar mijn eigen professionele identiteit als lerarenopleider. In een organiserende of programmatische rol ben je gemakkelijk vooral bezig met het creëren van voorwaarden: samenwerking organiseren, mensen verbinden, middelen beschikbaar maken en zorgen dat initiatieven van de grond komen.
Het registratietraject dwingt je om een laag dieper te gaan: vanuit welke visie doe ik dat eigenlijk? Welke opvattingen over leren, opleiden en professionaliseren liggen onder mijn handelen? En hoe dragen de keuzes die ik maak bij aan goed opleiden? Die reflectie op de eigen professionele visie vind ik een belangrijke opbrengst. Niet alleen kijken naar wat je organiseert, maar ook naar waarom en vanuit welke professionele overtuigingen je dat doet. Dat is ook iets waar we binnen ons eigen BRLO-traject veel waarde aan hechten: de verbinding tussen de visie van de organisatie of het partnerschap én je eigen professionele visie.
Daarnaast ervaar ik ook in mijn rol als trajectbegeleider steeds opnieuw de waarde van professionele dialoog en reflectie. Het leren stopt voor mij dus niet na mijn eigen registratie; door anderen in hun registratieproces te begeleiden, blijf ik ook mijn eigen visie en handelen tegen het licht houden.’
Hoe helpt het jou in je rol als programmaleider?
‘BRLO helpt mij om als programmaleider dicht bij het primaire proces van opleiden en professionaliseren te blijven. Als voorzitter en trajectbegeleider ontmoet ik opleiders uit verschillende scholen, besturen en opleidingsinstituten. Daardoor hoor en ervaar ik rechtstreeks welke vragen er leven, waar mensen tegenaan lopen en wat hen helpt in hun professionele ontwikkeling.
Die ervaringen neem ik mee in mijn rol als programmaleider. Andersom kan ik ontwikkelingen en vraagstukken uit de onderwijsregio verbinden aan wat er in het BRLO-traject gebeurt. Voor mij is dat een belangrijke wisselwerking: door zelf betrokken te blijven bij het leren en ontwikkelen van professionals, kan ik beter richting geven aan de regionale infrastructuur waarin dat leren plaatsvindt.
Het helpt bovendien om beleid, organisatie en praktijk niet los van elkaar te laten raken. Binnen VOTA willen we professionalisering niet alleen organiseren, maar samen met onze partners een lerende onderwijsregio ontwikkelen. Ons BRLO-traject is daar voor mij een heel concreet voorbeeld van: verschillende perspectieven komen samen, er wordt van en met elkaar geleerd en we ontwikkelen het aanbod voortdurend op basis van ervaringen uit de praktijk.
Waarom vind je het beroepsregister van meerwaarde, juist ook als je de rol van ‘organisator’ hebt?
‘Juist voor organisatoren vind ik het waardevol om jezelf óók als lerarenopleider te beschouwen. Mensen in rollen als programmaleider, directeur of teamleider begeleiden misschien niet dagelijks een student of aankomend leraar, maar de keuzes die zij maken hebben wel veel invloed op de context waarin opleiden en professionaliseren plaatsvindt.
Het beroepsregister maakt die professionele verantwoordelijkheid zichtbaar. Het nodigt je uit om niet alleen na te denken over structuren, middelen, samenwerking en programma’s, maar ook over de inhoudelijke vraag: hoe draagt wat ik organiseer daadwerkelijk bij aan de kwaliteit van het opleiden en professionaliseren van leraren en lerarenopleiders?
Voor mij zit de kracht juist in het verbinden van verschillende niveaus.
Als programmaleider werk ik aan regionale samenwerking, professionalisering en duurzame structuren. Als voorzitter en trajectbegeleider binnen BRLO blijf ik zelf dicht bij het primaire proces en bij onze partners. Daardoor kan ik steeds de verbinding maken tussen wat we op regionaal niveau bedenken en organiseren en wat professionals in de praktijk nodig hebben.
Ik denk bovendien dat het beroepsregister bijdraagt aan een gemeenschappelijke professionele taal. De groep ‘lerarenopleiders’ bestaat uit mensen met heel verschillende functies en rollen. Het register helpt om zichtbaar te maken dat we, ondanks die verschillen, gezamenlijk verantwoordelijkheid dragen voor de kwaliteit van het opleiden van leraren.’
——-
Meer weten over registratie in het beroepsregister (BRLO)?
Download de brochure >> ‘Registratie – de herziene editie‘
Download de flyer >> ‘Ben jij organisator?‘ of ga naar veelgestelde vragen